Reference HO 107 1246/3

County of York, North Riding                          
Hundred, Wapentake, Soke or Liberty of Gilling West
Parish of Grinton
Chapelry of Muker (part of)
Superintendant Registrarsí District of Reeth
Registrarsí District of Muker
No of Enumeration District 1
Description: All that part of the Township of Muker comprising the Hamlets of Birkdale, Ravenseat, East and West Stonesdale, Keld and Thorns.

Page 9 Folio 9
Place U I Names M F Occupation Yk SI
Keld     Jane HARPER   21   Y  
      Elizabeth HARPER   1   Y  
      John SHAW 20   Lead Miner Y  
do.
  1 John HARKER 50   Lead Miner Y  
      Hannah HARKER   50   Y  
      Solomon HARKER 25     Y  
      Hannah HARKER   14   Y  
do.
  1 Thomas CALVERT 55   Lead Miner Y  
      Edward CALVERT 22     Y  
      Hannah CALVERT   18   Y  
      Margaret CALVERT   12   Y  
      Hannah WAGGETT   54 F.S. Y  
do.
  1 Margaret CHERRY   60 Ind Y  
      Margaret CHERRY   16   Y  
      Thomas ALDERSON 4     Y  
do.
  1 Jarvis COATES 47   Lead Miner Y  
      Ann COATES   47   Y  
      Agnes COATES   8   Y  
      Edmund COATES 2     Y  
do.
  1 John ALTON 40   Lead Miner Y  
      Eleanor ALTON   26   Y  
      Elizabeth ALTON   3   Y  
      William ALTON 1     Y  
do.
  1 George MILNER 60   Lead Miner    
      Elizabeth MILNER   53   Y  
Page 10 Folio 9
Keld     George MILNER 21   Coal Miner Y  
      Jonathan MILNER 19   Coal Miner Y  
      Sarah MILNER   15   Y  
do.
  1 Mary BROWN   59 Ind Y  
      Mary GILL   18   Y  
      John LONSDALE 24   Lead Miner N  
      Jane LONSDALE   21   Y  
      John LONSDALE 1     Y  
do.
  1 John COATES 30   Lead Miner Y  
      Annas COATES   30   Y  
      Nanny COATES   5   Y  
      Mary COATES   2   Y  
      Jane COATES   4m   Y  
do.
  1 Jane CHERRY   66 Ind Y  
      John CHERRY 44   Coal Miner Y  
      Hannah HARKER   4   Y  
do.
  1 Michael WISEMAN 40   Carrier Y  
      Elizabeth WISEMAN   51   Y  
      William WISEMAN 9     Y  
      Michael WISEMAN 4     Y  
  1   Thomas BATTY 22   Shoe m Y  
do.
  1 James CHERRY 55   Ind Y  
do.
  1 William METCALFE 33   Stone Mason Y  
      Isabella METCALFE   32   Y  
      Ralph METCALFE 7        
Page 11 Folio 10
Keld   1 George SCOTT 30   Farmer Y  
      Eliza SCOTT   28   Y  
      John SCOTT 6     Y  
      Richard SCOTT 2     Y  
      Eliza SCOTT   7m   Y  
      Nancy METCALFE   15 F.S. Y  
do.
  1 Simon ALDERSON 27   Lead Miner Y  
      Elizabeth ALDERSON   27   Y  
      Ralph ALDERSON 1     Y  
do.
  1 Jane METCALFE   59 Ind Y  
      George METCALFE 16   Coal Miner Y  
      James METCALFE 14   Coal Miner Y  
do.
  1 Hannah ALDERSON   59 Ind Y  
do.
  1 James WILKINSON 36   Dissenting Minister Y  
      Catherine ALDERSON   22 F.S. Y  
do.
  1 Thomas ROBINSON 25   Black Smith N  
      Ann ROBINSON   30   N  
      Ruth ROBINSON   10   N  
      Isaac ROBINSON 5     N  
      Mary ROBINSON   3   Y  
      Matthew ROBINSON 9m     Y  
Keld Green 1 1 Thomas WILSON 50   Gamekeeper Y  
      Mary WILSON   20   Y  
      Ann WILSON   12   Y  
      Jane WILSON   7   Y  
Page 12 Folio 10
Keld Green     John WILSON 4     Y  
      William MILNER 20   Stone Mason Y  
      Ann MILNER   19   Y  
      Jane MILNER   3m   Y  
Bull House   1 John CRAIG 44   Mining Agent N  
      Sarah CRAIG   41   N  
      John PEACOCK 22   Lead Miner Y  
      Esther PEACOCK   20   N  
      Sarah PEACOCK   11m   Y  
do.
  1 Christopher PEACOCK 31   Coal Miner Y  
      Peggy PEACOCK   40   Y  
      John PEACOCK 6     Y  
      Agnes PEACOCK   4   Y  
      Christopher PEACOCK 2     Y  
Miners Arms Inn   1 Thomas ALDERSON 37   Publican Y  
      Mary ALDERSON   27   N  
      Elizabeth MILNER   22 F.S. Y  
New House   1 Elizabeth ALDERSON   34 Farmer Y  
      Ralph ALDERSON 14     Y  
      John ALDERSON 12     Y  
      Ann ALDERSON   9   Y  
      Isabella ALDERSON   7   Y  
Thorns   1 John ALDERSON 55   Farmer Y  
      Nanny ALDERSON   52   Y  
      George ALDERSON 16     Y  
Page 13 Folio 11
Thorns     Edward ALDERSON 14     Y  
      Mary RUKIN   16 F.S. Y  
do.
  1 Robert RUKIN 50   Coal Miner Y  
      Elizabeth RUKIN   52   Y  
      Robert RUKIN 23     Y  
      Elizabeth RUKIN   20   Y  
      Sarah RUKIN   13   Y  
      Rosamond RUKIN   8   Y  
      Margaret HALE   71 Ind Y  
do.
  1 Margaret ALDERSON   72 Ind Y  
do.
  1 James CHERRY 34   Coal Miner Y  
      Nanny CHERRY   37   Y  
      Thomas CHERRY 12     Y  
      Isabella CHERRY   8   Y  
do.
  1 Joseph MORTON 36   Joiner N  
      Elizabeth MORTON   38   N  
      Mary MORTON   6   N  
      Thomas MORTON 3     Y  
do.
  1 John CALVERT 60   Labourer Y  
      Elizabeth CALVERT   60   Y  
do.
  1 Joseph HIRD 39   Lead Miner Y  
      Emanuel HIRD 13     Y  
      Emanuel HIRD 45   Tailor Y  
      Margaret ALTON   30 Ind Y  
      Thomas ALTON 1     Y  
Page 14 Folio 11
Park House   1 John SCOTT 45   Farmer Y  
      Jane SCOTT   40   Y  
      John SCOTT 13     Y  
      Richard SCOTT 10     Y  
      Christopher SCOTT 6     Y  
      Anthony SCOTT 3     Y  
      Elizabeth SCOTT   3m   Y  
      Elizabeth METCALFE   11 F.S. Y  
Bridge End   1 Robert CAYGILL 36   Lead Miner Y  
      Rachael CAYGILL   25   Y  
      James MILNER 18   Lead Miner Y  
do.
  1 John PEACOCK 60   Farmer Y  
      William PEACOCK 35   Lead Miner Y  
      Nanny PEACOCK   19   Y  
      John METCALFE 42   Lead Miner Y  
      Elizabeth BUTSON   7   Y  
do.
  1 Christopher TAYLOR 46   Lead Miner Y  
      Elizabeth TAYLOR   38   Y  
      Christopher TAYLOR 9     Y  
      John TAYLOR 7     Y  
      Elizabeth TAYLOR   5   Y  
      Mary TAYLOR   3   Y  
      Michael TAYLOR 1     Y  
      Mary RUKIN   25 F.S. Y  
Keldside Smithy 1 1 Robert HOWE 60   Labourer N  
Page 15 Folio 12
Keldside Smithy     Mary HOWE   64   N  
      John RAILTON 58   Joiner N  
Hoggarts   1 Thomas WAISTELL 35   Farmer Y  
      Jane WAISTELL   35   Y  
      Henry WAISTELL 14     Y  
      Robinson WAISTELL 12     Y  
      Richard PATTISON 25   M.S. N  
do.
  1 Jane WAISTELL   81 Ind N  
Next Record Top of Page